Aktualizacja stron internetowych wykonanych na CMS WordPress to zwykle czynność trwająca od kilku do kilkunastu minut, w praktyce jednak może okazać się, że potrwa znacznie dłużej. Wszystko zależy od tego ile mamy do zaktualizowania i jakie funkcjonalności mamy załączone na stronie.
Aktualizowanie WordPressa samodzielnie, bez większych umiejętności jest możliwe do wykonania w bardzo łatwy sposób samodzielnie z poziomu panelu (instrukcja tutaj). Zanim to jednak zrobimy, warto się upewnić, że mamy i umiemy przywrócić kopię zapasową naszej strony www, bez tego nie zaleca się tego robić samodzielnie, zwłaszcza przy kluczowych dla biznesu stronach internetowych. Na szczęście większość obecnie dostępnych usług hostingowych, zapewnia nam taką funkcjonalność automatycznie, warto się jednak upewnić, że mamy aktualne dane do hostingu (login i hasła), bo będą one raczej na 100% konieczne.
Spis treści
O czym pamiętać przy aktualizowaniu WordPress?
- Aktualizując szablony i pluginy, pamiętajmy by bezpośrednio po aktualizacji sprawdzić jego działanie na stronie. Gdy zaktualizujemy wszystko hurtem, automatycznie i pojawi się jakiś błąd, możemy mieć czasem problem z jego identyfikacją.
- Sprawdzić najnowsze wersje języka PHP, dostępne na naszym hostingu i w razie możliwości je podwyższyć, sprawdzając przy okazji działanie naszej strony.
Błąd przy aktualizacji strony na WordPress
W przypadku, gdy aktualizacja się nie powiedzie trzeba jak najszybciej przywrócić jej kopie zapasową (jeśli to możliwe) lub zabrać się za naprawę błędu. W przypadku gdy nasza strona nie działa dłuższy czas (biały ekran, maintance mode, lub inny błąd), możemy liczyć się, z tym że:
- wyszukiwarki jak np. google, usuną naszą witrynę z wyników wyszukiwania (zły wpływ na SEO);
- nie będziemy mieli możliwości odzyskania kopii zapasowej (usługi hostingowe przechowywują kopie zapasowe tylko z ostatnich dni, np z 14 dni).
Kiedy warto skorzystać z naszej pomocy przy aktualizacji?
Korzystając z naszej usługi aktualizowania stron internetowych, czy też opieki/administracją nad stroną WWW przede wszystkim oszczędzasz czas, który możesz wykorzystać na inne działania. Poza oszczędnością czasu zyskujesz także nasze doświadczenie, dzięki czemu w razie problemów z aktualizacją szybciej i sprawniej rozwiążemy dany problem.
W zależności od instrukcji, jeśli jest konieczność zachowania ciągłości działania strony, aktualizację możemy wykonywać na kopii produkcyjnej strony, lube też w godzinach nocnych, wczesno-porannych. Tak by w razie problemów z działaniem strony nie utracić konwersji użytkowników. Takie rozwiązanie jest droższe, bo wymaga więcej czasu, ale w niektórych przypadkach konieczne.